Ищем WordPress-разработчика

Вакансия закрыта

Рейтинг: 4.9 из 45 оценок

Для работы над нашим сайтом на WPBakery.

Название компании: Get ID
Формат работы: Удалёнка
Занятость: Неполный рабочий день
Город и адрес офиса: Estonia, Tallinn, Maakri
Оклад: €12-20 в час

Описание вакансии

Ищем WordPress-разработчика для работы над нашим сайтом. Мы используем по WPBakery и это нужно сохранить.

Основные задачи

Создание лендингов, верстка страниц, устранение текущих ошибок по сайту, доработки по сео. Говорить будем по-русски, но задачи будут сформулированы на английском (и сайт на английском, лендинги будут на разных языках).

Основной список обязанностей

  • Creating website pages using WordPress, WP Bakery, using standard HTML/CSS practices
  • Working closely with designer to produce the website pages
  • Constant communication with other colleagues in the business to develop and deploy their content – and ensuring there is a clear establishment of what can be created within what timeframe
  • Implementing contingency plans in case the website goes down
  • Maintaining and expanding/enhancing the website
  • Website optimization for technical SEO (speed, crawlability, indexing, mobile friendliness, etc)

Requirements and skills

  • Proficiency in front-end development
  • At least 2-3 years of experience with HTML, CSS, JavaScript
  • Knowledge and experience with WordPress CMS (familiarity with WPBakery is an advantage)
  • Good understanding of Search Engine Optimization principles

Контакты

Добавить комментарий